To nasz debiut na Europejskiej Nocy Muzeów.
Z tej okazji po raz ostatni otwieramy wystawę „Nieobecni kochankowie” autorstwa Katarzyny Swinarskiej, tym razem wieczorową porą od 19:00 do północy.
Wystawa to opowieść o uniwersalnych, uwarunkowanych kulturowo i historycznie doświadczeniach wielu pokoleń kobiet, dla których samotność była i jest wpisana w miłosną relację.
Katarzyna Swinarska obrazuje kobiece doświadczenie sięgając do rodzinnych przekazów, badając życie kobiet, które zapisały się w historii, czerpiąc z doświadczeń własnych i osób, które ją otaczają. Wpisuje je następnie w losy pokoleń naszych prababek, matek i sióstr oraz ich partnerów – ginących na wojnach, pracujących za granicą, lub będących nieobecnymi emocjonalnie.
Swinarska w swojej twórczości eksperymentuje, nie ograniczając się do jednej estetyki. Jej prace są figuratywne i abstrakcyjne. Intensywne barwy wypełniają duże, ekspresyjne płótna. Kontrastują z nimi mroczne, duszne kompozycje przywodzące na myśl piękne, ale trujące lub pożerające swoje ofiary kwiaty. Tak nieoczywiste i różnorodne, jak Swinarska postrzega kobiecość z jej sprzecznościami.Integralną częścią wystawy jest film pod tytułem Drapieżne serca 3, w którym artystka rozmawia z czterema dojrzałymi twórczyniami o relacji między sztuką a miłością, zadając prowokacyjne pytanie: „Co jest ważniejsze – miłość czy sztuka?”.
Moim życiem kierują dwa dążenia: pragnienie miłości i głód artystycznej kreacji. Do niedawna wydawało mi się, że są sprzeczne, że szaleństwo, z jakim oddaję się miłości, oddala mnie od sztuki. Jednak według indyjskiej tradycji duchowej, obie energie tryskają z jednej czakry, a bohaterki trzeciej części filmu „Drapieżne serca” mówią wprost o tym, że nie ma sztuki bez erotyki, która otwiera serce, pobudza zmysły i odnawia życie – wyjawia artystka, którą będzie można spotkać w Galerii Przypływ podczas Nocy Muzeów.
Wydarzenie jest bezpłatne i nie obowiązują na nie zapisy.